پاریس 14 مای 2011

جلسه در ساعت 19 در محل   AGECA  آغاز به کار نمود.
رئیس جلسه صادق کیهانی.
20 نفر در این جلسه حضور دارند. از فرانسه نمایندگان 16 انجمن در جلسه هستند.
انجمن گفتگو و دموکراسی – جلال ایجادی
انجمن رودکی – مسعود میرشاهی . بهمن امینی
انجمن تاکسیران – مینا رسولی – فرشید اعلمانی- محمد مژده
انجمن اجتماعی- فرهنگی ایرانیان در فرانسه – بهداد ثابت آزاد
انجمن آینه – مریم اشرافی
انجمن حمایت از پناهندگان – رضا ولی زاده
انجمن سدا ( حمایت از پناهندگان ) – رضا ولی زاده
جامعه زنان ایرانی – ایراندخت انصاری
کمیته مستقل ضد سرکوب – فرامرز بهار
شهروندان ایرانی پاریس – فرامرز بهار
جمعی از کردهای مقیم پاریس – مظفر ادب
انجمن بنا – هوشنگ اعتضاد
انجمن فرهنگ ایران – هوشنگ اعتضاد
ائتلاف پاریس فرانکفورت – نصراله فرهمند
فعال حقوق زنان – سوده راد
انجمن سبلان – صادق کیهانی
انجمن فرهنگی ایرانیان کلن – ارژنگ برهان آزاد
فدراسیون اروپرس – انور میرستاری
اتحادیه سراسری ایرانیان سوئد – اصغر نصرتی
منفرد – دارا عزیزی
رئیس جلسه در ابتدا پیرامون چگونگی تدارک جلسه پاریس و هدف از فراخواندن انجمن ها سخن گفت و از شرکت کنندگان سپاسگزاری نمود.
اصغر نصرتی ضمن توزیع پاره ای از اسناد . گزارش مبسوطی از چگونگی تشکیل اتحادیه سراسری در سوئد به جلسه ارائه داد و گفت تا کنون تدارک اتحادیه سراسری در اروپا ده سال طول کشیده است واین سومین جلسه عمومی در پاریس است که به همت اقای صادق کیهانی برگذار می شود.او یادآور شد که در این ده سال در اکثر شهر های بزرگ اروپا جلسات تبادل نظر تشکیل شده است و بسیاری از انجمن ها از پروژه تشکیل اتحادیه سراسری در اروپا مطلع هستند. در شهرهای کلن – لندن – وین – کمیته های موقت تدارک با حضور انجمن ها بوجود آمده است و ما در مرحله بوجودآوردن این کمیته ها هستیم. امیدواریم با بوجود آمدن این کمیته ها در چند شهر بزرگ دیگر بتوانیم در مجموع یک هیئت تدارک سراسری برای فراخواندن کنگره موسس داشته باشیم که با خرد جمعی این امر را به سرانجام برساند.  .
ارژنگ برهان آزاد یکی از نمایندگان منتخب انجمن های شهر کلن گزارش مفصلی از فعالیت های انجمن های ایرانی در چند شهر کلن- اسن- وپرتال- آخن – دورتموند در اختیار جلسه گذاشت. او در رابطه با مشکلاتی که انجمن های ایرانی دارند و نحوه استقبال آنان از پروژه اتحادیه سراسری در اروپا به تجربه ای که در جلسات کلن داشته اند اشاره کرد.
انور میرستاری از طرف انجمن اروپرس در بروکسل به تلاش هائی که در این چند سال برای تسریع کار اتحادیه سراسری در اروپا شده است پرداخت.او به ضرورت همبستگی انجمن های ایرانی در اروپا اشاره کرد و تاکید نمود که اکثر انجمن ها به این ضرورت رسیده اند و ما باید همت کنیم و به استقبال این همکاری برویم.
صادق کیهانی پیرامون فعالیت هائی که در فرانسه در رابطه با تدارک اتحادیه سراسری داشته اند گزارشی به جلسه ارائه داد. ایشان اعلام نمود  زمانی که ما در جلسه قبل انتخاب شدیم لیستی از 250 انجمن ثبت شده در فرانسه را تهیه کردیم. بعد از پیگیری معلوم شد بسیاری از آن ها تعطیل شده اند. سرانجام 45 انجمن باقی ماند. این انجمن ها در فرانسه پخش هستند و ما با آن ها در تماس هستیم. با همت آقای بهداد ثابت آزاد اساسنامه پیشنهادی را تنظیم کردیم.ما می توانیم با ایجاد اتحادیه سراسری در  مشارکت با هم روی نکات مهم و عمومی برای جامعه ایرانیان کار کنیم. نحوه تماس ما با انجمن های ایرانی سایر کشور ها – ایفای نقش در جامعه میزبان – نزدیک شدن به نسل بعدی که امروز وارد کارهای اجتماعی می شود – برجسته کردن جشن ها و مراسم ملی – پرداختن به مسائل حقوقی ایرانیان ... از جمله وظائف ما خواهد بود.
خانم انصاری مصرح نمود که در این اتحادیه باید کار فرهنکی انجام شود نه کار سیاسی . در این صورت امکان ادامه فعالیت ها بیشتر می شود. دو مسئله برای انجمن ما مهم است یکی استقلال از حاکمیت در ایران و دوم لائیسیته.
آقای برهمندی گفت کشور انجمن ها در اروپا آلمان است. در انجا هم تشتت همیشه بوده است. برای من این سوال مطرح است که اتحادیه سراسری سوئد بعد از بیست سال به کجا رسیده اند. ما باید مشترکاتمان را پیدا کنیم. درد ملت ایران این مسائل نیست.
آقای ثابت گفت من 25 سال است که با انجمن والدومار همکاری می کنم و همه این مسائل را در انجمن خودمان تجربه کرده ام . همه این مشکلات در فقر فرهنگی ما ریشه دارد. ما به این نتیجه رسیده ایم که شرایط بوجود آمدن این اتحادیه وجود دارد. در رابطه با مسائل سیاسی هم باید دانست هر کاری که انجام دهیم یک بعد سیاسی خواهد داشت. همین تبلیغ آزادی- برابری – جامعه مدنی – لائیسیته همه در بعد سیاسی تاثیرگذار است. تا زمانی که این ماشین به حرکت در نیامده است حدود برنامه های آن مشخص نیست.
مظفر ادب گفت  لطفا اساسنامه ای را برای که برای فرانسه پیشنهاد کرده اید برای ما بفرستید تا ما بدانیم چه نوشته اید. امیدوارم این اتحادیه بدون موضع گیری سیاسی شکل بگیرد. در صورتی که خود من سیاسی هستم.
انود میرستاری – لائیسیته ما این است که به عقاید افراد احترام می کذاریم. و هر انجمن در موضع کیری خودش مستقل است
بهمن امینی – این اتحادیه نمی خواهد کار انجمن ها را انجام دهد. اتحادیه باید کار ارتباط ایرانیان را تسهیل کند. این لتحادیه باید کاملا مستقل باشد . نه به دولت ایران وابسته باشد نه به دولت های خارجی و نه حتی به سازمان های سیاسی. ما در ابتدا باید کمترین وظیفه را به دوش این اتحادیه بگذاریم تا بتواند شکل بگیرد.
جلال ایجادی – آمدن به خارج روند دوگانه دارد. ما از طرفی جزئی از شهروندان اینجا می شویم و پیشینه ای هم داریم که در جای دیگری است. هر کدام از این نظرات بیانگر یک انجمن مستقل است.می خواهد یک تشکیلات مستقل جمع کننده بوجود بیاید نافی انجمن ها و برنامه های آن ها نیست.سایت و ارتباطات در همین رابطه بسیار بسیار مهم است. اقدام بسیار خوبی است. باید در ابتدا در یک سری از زمینه ها هماهنگی بوجود بیاوریم. وقتی این نهاد سراسری در اروپا وجود داشته باشد یک سمبولیزمی دارد که بسیار مفید است. من از تلاش شما به سهم خود متشکرم.
در پایان جلسه افراد زیر برای کار در کمیته تدارک پاریس انتخاب شدند.
آقای بهداد ثابت از انجمن اجتماعی – فرهنگی ایرانیان در فرانسه
خانم رسولی و آقای ادب  از انجمن تاکسیران
آقای مسعود میرشاهی و بهمن امینی از انجمن رودکی
آقای بیزن برهمندی از انجمن کفتگو و دمکراسی
خانم ایراندخت انصاری و خانم سوده راد از جامعه زنان ایرانی
آقای صادق کیهانی از انجمن سبلان در تولوز

نویسنده گزارش اصغر نصرتی