پاریس 15 نوامبر 2007

در پی کنگره یازدهم ، هیئت مدیره اتحادیه سراسری ، تدارک اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم اروپا را در دستور کار قرار داد. طرح تشکیل چنین اتحادیه ای از اوائل سال 2001 در اتحادیه سراسری مطرح گردید. این طرح به دلائل گوناگون از جمله فاصله زیاد بین شهرهای اروپا ، اختلاف نظر بین انجمن های ایرانی، ناباوری به کار مشترک،و گسترده در بین جامعه ایرانی و نابسامانی های دیگر به کندی پیش رفته است. ولی باید یادآور شد که با وجود همه مشکلات، هر جا که این طرح به بحث گذاشته شده، طیف قابل توجهی از آن حمایت کردهاند. اینجانب تا کنون در شهرهای هامبورگ، برلین، ماینس، فرانکفورت، مونیخ، وین، فلورانس پاریس، لیل ، بروکسل، آمستردام، و لندن در جلساتی شرکت کرده ام که شرکت کنندگان برای تشکیل اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم اروپا برگزار نموده بودندو با علاقمندان بسیاری در سایر شهر ها گفتگو داشته ام.
در 5 جولای 2002 جلسه ای در پاریس به همت دوست عزیز آقای بهمن امینی در محل انتشارات خاوران تشکیل شد و بنده با بخش قابل توجهی از فعالین و انجمنهای پاریس پیرامون این پروژه تبادل نظر نمودم. بعدها نیز دوستان پاریس در رابطه با کار مشترک در فرانسه بین خود گفتگو داشته اند. در چند ماه گذشته ضمن تماس با پاره ای از انجمن های ایرانی فعال در فرانسه ضرورت تشکیل چلسه تبادل نظر پیش کشیده شد. بیش از همه برای دوستان گرامی آقایان دکتر کاظم ایزدی، بهمن امیتی، و عبدی احمدی در شهر پاریس و آقای صادق کیهانی در شهر تولوز، جهت تدارک این جلسه با تلفن های مکرر مزاحمت ایجاد نمودم. با کوشش این دوستان که جای قدردانی دارد سرانجام توافق شد جلسه ای در 15 دسامبر در پاریس تشکیل شود. آقایان انور میرستاری و منوچهر سالکی نیز از انجمن اوروپرس در بروکسل اظهار علاقه نمودند که در کار نشست پاریس مشارکت داشته باشند. پیش از تشکیل جلسه آقای صادق کیهانی متنی را تحت عنوان ( بسوی اتحاد انجمن های فرهنگی – اجتماعی ایرانی در اروپا ) به همراه یک دستور جلسه پیشنهادی برای طرف های  مذاکره از طریق ایمیل ارسال نمود. آقای صادق کیهانی که یکی از مسئولین انجمن سبلان در شهر تولوز فرانسه است مدت ها برای نزدیکی انجمنهای ایرانی در فرانسه تلاش نموده است.
برای برگزاری جلسه 15 دسامبر از طرق مختلف با انجمن های زیر تماس گرفته شد:
انجمن فرهنگی اجتماعی ایرانیان والدومار    دکتر کاظم ایزدی، بهداد ثابت
انجمن گفتگو و دموکراسی    جلال ایجادی، بیژن برهمندی ، عبدی احمدی
انجمن رودکی    دکتر مسعود میرشاهی، خانم بهنام
کانون فرهنگی پویا    عباس بختیاری
انجمن آینه    رضا دقتی
انجمن فرهنگی جوانان ایرانی – فرانسوی آفتاب    یاشار محتشم
انجمن آرشیتکت های ایرانی    مهندس اشراق
انجمن فرهنگی ایران    قاسم طالب زاده
انجمن تاکسرانان    فریبرز موسوی
انجمن رازی    خانم بهنام
انجمن دفاع از زندانیان سیاسی    بیژن رستگار
انجمن پزشکان    دکتر ابراهیم زاده
انجمن زنان    زهره حاجی زاده
انتشارات خاوران    بهمن امینی
انتشارات نامه های ایرانی    علوی نیا

جلسه تبادل نظر در بعدازظهر شنبه 15 دسامبر ساعت 20 در محل یکی از رستوران های ایرانی پاریس تشکیل شد. در ابتدا آقای صادق کیهانی خوش آمد گفت و مختصرا انگیزه تشکیل جلسه را توضیح داد. سپس آقای عبدی احمدی به عنوان رئیس جلسه و آقای انور میرستاری به عنوان منشی انتخاب شدند. اعلام شد که آقایان ابراهیم زاده، رستگار، علوی نیا و طالب زاده با عرض پوزش نمی توانند در جلسه حضور یابند. رئیس جلسه تقاضا نمود افراد حاضر خود و انجمن خود را معرفی نمایند.
خانم ها و آقایان شرکت کننده در این جلسه عبارت بودند از :
-    عبدی احمدی، بیژن فرهمندی، شهریار قانع، پوران کریمی از انجمن گفتگو و دموکراسی
-    دکتر ایزدی، بهداد ثابت آزاد از انجمن فرهنگی، اجتماعی والدومار
-    یاشار محتشم و یک خانم که با پوزش نام ایشان را نمی دانم از انجمن آفتاب
-    فریبرز موسوی از انجمن تاکسیرانان
-    خانم بهنام از انجمن رودکی و انجمن رازی
-    رضا دقتی از انجمن آینه
-    فرحناز جعفری، سپیده جعفری از انجمن اروپرس
-    بهمن امینی از انجمن رودکی و انتشارات خاوران
-    صادق کیهانی از انجمن سبلان واقع در شهر تولوز فرانسه
-    انور میرستاری، منوچهر سالکی از فدراسیون اروپرس واقع در بروکسل
-    اصغر نصرتی از اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد
دوستان گرامی دیگری نیز در جلسه شرکت نموده بودند که چون نمایندگی انجمنی را نداشتند از ذکر نامشان معذورم. رئیس جلسه مختصری در رابطه با ضرورت نزذیکی انجمن ها به هم و سابقه جلسات پیشین سخن گفت، سپس از اصغر نصرتی خواست تجربه اتحادیه سراسری در سوئد را در اختیار دوستان بگذارد.
اصغر نصرتی گزارشی کوتاه از چگونگی تشکیل اتحادیه سراسری در سوئد به جلسه ارائه داد و در پی آن اشاره نمود که از سال 2001 پروژه تشکیل اتحادیه سراسری اروپا دنبال شده است. در پایان یادآور شد که اتحادیه سراسری در تدارک برگزاری یک جلسه مشورتی در سوئد است تا نمایندگان انجمن های ایرانی از سراسر اروپا در آن شرکت نمایند. در ضمن می کوشیم تا یک سایت ویژه انجمن های ایرانی در اروپا را آغاز کنیم.
در پی توضیحات فوق به سوالات حاضرین پاسخ داده شد و پاره ای از دوستان به اظهار نظر پرداختند. محور اصلی همه بحث ها رابطه نزدیک بین انجمن های ایرانی، تلاش برای ایجاد یک تشکل واحد از انجمن های ایرانی در فرانسه، همکاری برای ایجاد اتحادیه سراسری ایرانیان در اروپا بود. سوالات، انتقادات و تردیدها در مجموع باعث شد که بحث دوستان چند دور ادامه یابد تا جائی که در اوج نگرانی آقای صادق کیهانی برای بی نتیجه ماندن جلسه، نوبت به صرف شام رسید. پس از صرف شام پیشنهادات به جلسه ارائه شد.
آقای صادق کیهانی پیشنهاد نمود: در همین جلسه چند نفر برای مدت معینی انتخاب شوند که چند کار مشخص را پیگیری نمایند. از جمله تماس با انجمن های سراسر فرانسه، تدوین یک اساسنامه، فراخوان جلسه آینده
آقای بهداد ثابت آزاد پیشنهاد نمود: جلسه آینده حداکثر ضرف 3 ماه فراخوانده شود.
آقای عبدی احمدی پیشنهاد نمود: علاوه بر گزینش نمایندگان، اطلاع رسانی و هماهمنگی برنامه، ارتباط میان انجمن ها در دستور کار قرار گیرد و نشست آینده در 4 تا 6 ماه آینده تشکیل شود.
آقای بهمن امینی پیشنهاد نمود: درباره چهارچوب حقوقی این نهاد در فرانسه تحقیق شود.
پس از بررسی پیشنهادات رسیده، تصمیم گرفته شد که ابتدا افراد گروه تدارک انتخاب شوند و سپس اختیارات آنان مشخص گردد.

چهار نفر از چهار انجمن برای گروه تدارک انتخاب شدند:
انجمن فرهنگی – اجتماعی ایرانیان والدومار    یک نفر
انجمن گفتگو و دموکراسی     یک نفر
انجمن فرهنگی جوانان ایرانی    یک نفر
انجمن سبلان واقع در شهر تولوز    یک نفر

وظائف گروه تدارک:
-    تماس با انجمن های ایرانی مقیم فرانسه، فهرست کردن آنان و دادن اطلاعات
-    تحقیق درباره چهارچوب حقوقی یک نهاد سراسری در فرانسه
-    فراخواندن جمع بزرگتر ظرف 3 ماه آینده
توافق شد که گروه تدارک طرف مشاوره و همکاری برای ایجاد اتحادیه سراسری ایرانسان مقیم اروپا باشد.
اعضای گروه تدارک روز بعد، یکشنبه 16 دسامبر جلسه ای تشکیل دادند و بین خود تقسیم کار نمودند.
اصغر نصرتی